“Het lerarentekort is al een issue. Corona doet daar wel een schepje bovenop!”

  1. Home
  2. Werken bij PCBO
  3. Nieuws
  4. Werken in coronatijd Vervangers Willeke en Andra

“Het lerarentekort is al een issue. Corona doet daar wel een schepje bovenop!”

Team Vervangingen Willeke en Andra over werken in coronatijd

Al vanaf maart werken we in ‘corona-tijd.’ Een nieuwe realiteit die soms al heel normaal voelt maar ook vaak nog helemaal niet. We vroegen onze collega’s naar hun werk in coronatijd. Wat hebben ze geleerd? Waaraan zijn ze al gewend? Wat went nooit? Wat zijn de uitdagingen op persoonlijk en professioneel vlak? Onze collega’s Vervangingen Andra Muller en Willeke Wensink-Otte aan het woord: “De flexibiliteit van leerkrachten en vervangers is echt super. 

Wat is het grootste verschil in werkzaamheden voor jullie vóór corona en nu tijdens corona? 

AndraHet is drukker geworden. Er komen nu veel meer ad hoc aanvragen bij ons binnen. De dagelijkse puzzel die we maken om alle vervangingsaanvragen van onze 27 scholen rond te krijgen, is complexer geworden. Willeke vult aan: “Want je hebt veel aanvragen liggen, je hebt vervangers die wel of niet meer beschikbaar zijn en die wel of niet ingezet mogen of kunnen worden volgens de afspraken die gemaakt zijn. Ook de administratie die erbij komt kijken is een groter deel van ons werk geworden." Andra: “Daarnaast is het lerarentekort al een issue. Corona doet daar nog een schepje bovenop. Willeke: "Het thuiswerken is ook een groot verschil. Fijn dat je geen reistijd hebt, dus als je klaar bent ben je ook gelijk thuis. Minder leuk is het beperktere contact met je collega's. Alles gaat telefonisch en via Teams. De korte lijntjes worden daardoor wat langer.”  

"Alles gaat telefonisch en via Teams. De korte lijntjes worden daardoor wat langer.”  

Welke dingen/mensen/situaties hebben jullie de afgelopen tijd positief verrast? 

AndraHet is fijn om te merken dat de collega’s op de scholen met ons meedenken en extra willen werken. Dan hoeven er geen groepen naar huis gestuurd te worden en krijgen onze leerlingen gewoon les. Willeke: “De flexibiliteit van leerkrachten is echt super. Zij moeten steeds weer omgaan met afwezige collega’s en er toch ook voor zorgen dat er nog goed onderwijs gegeven wordt.”  

 “Het is fijn om te merken dat de collega’s op de scholen met ons meedenken en extra willen werken."

Welke dingen/situaties zijn voor jullie meer en meer een uitdaging naar mate corona langer voortduurt? 

AndraHet blijft een uitdaging alle aanvragen in te vullen. Niet alleen de ad hoc aanvragen i.v.m. corona, maar ook de doorlopende aanvragen van collega’s die met zwangerschapsverlof gaan, ouderschapsverlof opnemen of andere vormen van verlof aanvragen. Willeke: Voor mij zit het ook in het contact met je collega's. Er is een vaste club waar je regelmatig even mee overlegt, maar er zijn ook collega's waarmee ik niet hoef te overleggen en die zie en spreek ik al maanden niet. Best raar toch? Gelukkig zijn er online koffiemomentjes... Die proberen we regelmatig bij te wonen zodat we elkaar toch nog eens spreken.”    

Andra Muller
Willeke Wensink-Otte

Welke dingen zie je bij vervangers en scholen gebeuren, positief en minder positief, in deze corona-tijd?

AndraIk heb altijd enorme bewondering voor onze vervangers. Ga er maar aanstaan; je hoort 's avonds of 's ochtends pas op welke school en voor welke groep je staat. En dan nog je lessen goed voorbereiden..." Willeke: "Ik denk dat dit voor vervangers best een lastige periode is. Zij zien veel scholen en overal is het net weer even anders geregeld. Steeds aanpassen en flexibel zijn vraagt veel denk ik. Ook voor de scholen; soms willen we een wisseling in vervangers doen omdat we zo meer scholen een vervanger kunnen toewijzen. Meer vervangen doet dus nog meer beroep op de flexibiliteit van een school. Uiteraard proberen wij zoveel mogelijk dezelfde vervangers naar een school te sturen maar dat lukt lang niet altijd.” 

"Het is ook een extra lastige periode voor de scholen; soms willen we een wisseling in vervangers doen omdat we zo meer scholen een vervanger kunnen toewijzen."

Welke ontwikkelingen m.b.t. jullie werk hebben jullie zelf doorgemaakt?

AndraOmdat we een duobaan hebben, hadden we altijd één dag waarop we allebei op kantoor werkten. Nu werken we niet meer bij elkaar en krijg je dus minder van elkaar mee. Willeke: “Onze wekelijkse overdracht dus goed en uitgebreid doen is nu nóg belangrijker. Daarin hebben we ons nog meer ontwikkeld de afgelopen tijd!

“Onze wekelijkse overdracht dus goed en uitgebreid doen is nu nóg belangrijker."

Even vooruitkijkende: wat neem je zelf en wat hoop je dat ‘het onderwijs’ meeneemt uit deze tijd?

AndraWat van mij mag blijven is de gehele ontwikkeling m.b.t. het online lesgeven. Mocht een leerkracht niet voor de klas mogen staan i.v.m. een coronatest, maar hij/zij voelt zicht verder prima, dan is het fijn dat de lessen online wel doorgaan en onze leerlingen niet achterraken. Ik wil wel weer terug naar dat je fysiek met elkaar mag samenwerken. Zeker bij een korte vraag, is het zo makkelijk en prettig als je even bij elkaar kunt binnenlopen. Willeke: “Wat ik gemerkt heb is dat er in overleg heel veel mogelijk is. Ik hoop dat we dat erin kunnen houden, ook wanneer alles weer bij het oude is.” 

Lees meer

We deelden al het verhaal van directeur Astrid over ‘werken in corona-tijd' met je. Lees dat verhaal hier. Binnenkort komen ook leerkrachten aan het woord. Nu al nieuwsgierig? Begin juni vertelden onze collega’s Joke en Marianne, samen met leerlingen en hun ouders al over hoe zij naar school gaan in coronatijd ervaren. 

 

Deze website plaatst cookies. Dit doen we om onze site gebruiksvriendelijker te maken, onder andere door analyse van het bezoekersgedrag. Maar je blijft anoniem. Met jouw toestemming plaatsen we ook "tracking cookies" via onze adverteerdes zoals Google en Facebook.  Lees hier onze volledige privacyverklaring. Als je verder surft accepteer je onze cookies.

JobAlert

Tijdens of na je studie bij ons werken? Of op zoek naar iets nieuws? Je kunt op de hoogte blijven van onze vacatures door hieronder je gegevens achter te laten. Als er een passende vacature is, laten we je dat weten. 

optioneel